Lokální tipy

Nej zajímavosti v Ostravě


Nejvyšší radniční vyhlídková věž
Ne každá radnice má věž. Ta ostravská je unikátní, protože je největší radniční budovou v republice a má zároveň nejvyšší radniční vyhlídkovou věž – celkem 85,6 m nad úrovní Prokešova náměstí, na kterém radnice stojí. Z vyhlídkové terasy ve výšce 72 m je za hezkého počasí neuvěřitelný rozhled až k horám Beskyd a Jeseníků, na Opavsko, do blízkého Polska. Návštěvníci, a především ti zahraniční, při pohledu z věže žasnou, jak je Ostrava protkána parky a zelení. Přes industriální historii připadá na jednoho Ostravana 30 m2 zeleně. Pěkná zahrádka co říkáte?

 


Největší počet zábavních podniků
Fenomén Stodolní, tak začali Ostravané i přespolní nazývat jednu z nejznámějších ulic přímo v centru města. Kdysi honosné měšťanské domy se tu v 80. letech minulého století proměnily postupně v brlohy obývané sociálně nejslabšími obyvateli. Chátrající ulice se v 90. letech ujali mladí, nápadití a nadšení lidé. V současné době se tu počet zábavních klubů pohybuje kolem 60 a Ostrava má o noční život postaráno. Nejde totiž jen o kluby a restaurace pro příjemné posezení a konzumaci. Nejrůznější vystoupení, koncerty, besedy, setkání s umělci i recesní akce učinily ze Stodolní ulici, „která nikdy nespí“.


Největší hornické muzeum
Bývalý Důl Anselm pod památným vrchem Landek v Ostravě - Petřkovicích bude navzdory jiným ostravským dolům, dávno zavřeným, sloužit dlouho. Od roku 1993 je tu otevřeno pozoruhodné hornické muzeum, dnes největší v ČR, zahrnující sbírky staré důlní techniky, důlních lamp i dalších unikátů. Je možné sfárat do originálních slojí a přesvědčit se, v jak drsných podmínkách havíři pracovali, vyzkoušet si některá zařízení. Velký areál muzea však slouží i nejrůznějším slavnostem a sportovním kláním, v halách se pořádají koncerty a výstavy. Zdejší dnes už legendární havířská hospoda Harenda u Barborky je vyhlášená dobrým jídlem a pitím.


Největší průmslový památkový areál
Téměř 300 ha zabírá v Ostravě největší bývalý průmyslový areál nazývaný oblast Dolních Vítkovic. Tvoří typické jižní panorama města a je také označována jako „Ostravské Hradčany“. Z provozu dávno vyřazené vysoké pece, koksárenské baterie a důl byly v roce 2002 prohlášeny národní kulturní památkou. V areálu jsou i dosud funkční provozy – lahvárna, slévárna, ozubárna apod., zahrnuje také haldu. Ojedinělou industriální památkou je tu největší pístové dmychadlo na zásobování vysokých pecí stlačeným vzduchem. Je to stroj typu TG 17 o váze 900 tun a průměru setrvačníku 8 m, průměru pístu a pístnice 3250 a 410 mm. Obsah válce představuje 13,87 m3, jeho zdvih 1700 mm a výkon 3800 kW. I dnes by mohl být funkční – to by byl vítr!

 


Ostrava nabízí široké kulturní i sportovní vyžití. Více tipů na výlety najdet zde.


Video klip Nová Ostrava