WIC v Ostravě vyhráli Katarina Rumpus a Felix Rijhnen

WIC v Ostravě vyhráli Katarina Rumpus a Felix Rijhnen

Ve čtvrtém závodě letošního seriálu World Inline Cup 2019 v Ostravě, dominovali aktuální mistr světa Felix Rijhnen a počtvrté v řadě fenomenální Kathrina Rumpus, oba z Německa. Tropická sobota v Ostravě tak byla svědkem strhujícího závodu World Inline Cup na hlavní trati na 33,5 km. V Ostravě se při WIC, který byl také součástí závodů Českého poháru, nakonec představili závodníci z celkem 18 zemí světa. Obdivuhodných výkonů ale dosahovali i závodníci na ostatních inline tratích a závodech, jakými byly například dětské závody na 1 a 3 km anebo závody OPEN 10.  Závodnímu dni předcházela tradiční páteční večerní jízda Ostrava na kolečkácch.

.
 

Podobně jako v loňském roce i letos závodníky v celém sobotním dni provázelo velmi tropické počasí s teplotami přes 30 °C. Na profilově náročné ostravské trati to tedy závodníci neměli vůbec jednoduché a 11 více jak 3kilometrových okruhů s nepříjemným stoupáním pořádně prověřilo nejen fyzickou ale i psychickou odolnost. Ostravský závod se letos pyšnil vysokou sportovní kvalitou, na startu stálo několik mistrů světa z různých inline tratí. Favorité nakonec nezklamali, a především v mužském závodě předvedli opravdu strhující podívanou. Kdo si našel čas i v pátek na večerní jízdu Ostrava na kolečkách, tak si s řadou z nich mohl zajezdit, když si závodníci dopředu testovali trať sobotních závodů.

.

Dopolední sobotní program tradičně otevíraly dětské závody na tratích pro úplné benjamínky na bruslích i odrážedlech a následně i na tratích 1 a 3 km. V průběhu dopoledne se jel také závod OPEN Desítka na tři okruhy na Hlavní třídě, určený jak hobíkům, tak i výkonnostním závodníkům. Především tedy těm, kteří potom velmi napínavý hlavní závod chtěli sledovat již jako diváci.

.

Přesně ve 14.00 hod zahájily pod dohledem kamer české televize hlavní odpolední program závody světového poháru - World Inline Cup. Na startu letošního WICu stáli závodníci z 18 zemí světa a mezi nimi i vítězka posledních tří ročníků Katharina Rumpus z Německa a předloňský vítěz Alexander Bastidas z Venezuely, oba patřili mezi hlavní favority závodu. Očekávanou největší hvězdou byl však aktuální mistr světa Němec Felix Rijhnen. Kromě zahraničních závodníků bylo na startu několik desítek závodníků z české inline špičky a podobně jako v minulých letech se všichni těšili, jak se závod bude vyvíjet pro české barvy. Očekávaný byl především start našich reprezentantů Michala Prokopa, Tomáše Bohumského a Andrey Lokvencové, kteří aktuálně trávili poslední dny v Ostravě na soustředění před nadcházejícím mistrovstvím světa. Stejně tak se hodně čekalo od Rakušanů Christiana Kromosera a Jakoba Ulreicha a od týmových kolegů ze Španělska Patxi Peula a Rafaela Heredia Barba, případně dalších závodníků z Itálie, Columbie, Maďarska, Ukrajiny, Polska a mnoha dalších.

.

Závod mužů pod jednoznačným diktátem mistra světa

Hned po startu v prvních dvou kolech Felix Rijhnen několikrát velmi dynamickými nástupy otestoval zbytek startovního pole, které se začalo dělit a v čela se vytvořila zhruba 15 členná skupinka závodníků. Ta se postupně v dalších kolech po dalších opakovaných nástupech začala dělit, až v čele zůstali již jen čtyři závodníci Felix Rijhnen, Patxi Peula, Alexander Bastidas a Jacob Ulreich. V okamžiku, kdy se utrhli všem ostatním jezdili každý z okruhů průměrnou rychlostí přes 40 km/h. Ve druhé skupině pracoval několik kol na čele Michal Prokop, který se snažil odtržené závodníky ještě marně dotáhnout zpátky na čelo. Nicméně tempo vedoucí čtveřice bylo v tu chvíli příliš vysoké a náskok se průběžně zvyšoval. Mistr světa Rijhnen během celé první poloviny závodu dál zkoušel několik nástupů a to především pokaždé po sjezdu na protilehlé rovince před cílem. Z vedoucí čtveřice odpadl Rakušan Jakob Ulreich, který si pak sólo jízdou dojel pro výborné 4. místo. Felix následně při dalším ze svých nástupů odpojil i dva zbývající závodníky Alexandra Bastidase a Patxi Peolu a při průměrné rychlosti přes 39 km/h si dojel pro vítězství. Ve spurtu o druhé místo porazil nakonec Španěl Peola Venezuelana Bastidase.

.

Felix Rijhnen po závodě:

“Závod WIC v Ostravě se mi moc libí. Je to jeden z mých nejoblíbenějších závodů, který jsem jel. Trať, prostředí, atmosféra, diváci … prostě všechno mi dneska sedlo. Několikrát jsem zkusil během závodu nastoupit, abych zjistil, jak na tom soupeři jsou. Bylo to velmi náročné, protože bylo velké horko, ale za vítězství jsem moc rád. Děkuji moc ostravským divákům za velkou podporu."

.

Ženský závod rozhodl finálový sprint v cílové rovince

Závod žen, které startovaly o 4 minuty dřív jak muži, se vyvíjel zcela odlišně než závod mužů a celé ženské pole jelo o poznání pomaleji než jejich kolegové. Hned po startu se vytvořila skupina dvou desítek závodnic, která se téměř po celou dobu závodu pohybovala společně rychlostí kolem 32 km/h. Přesto, že se tempo aktivně zvyšovalo tím, že občas některá závodnice zkusila nastoupit a o pár metrů poodskočila, tak to vždy nechalo zcela chladnou Katahrinu Rumpus, která si v pohodě držela zadní pozice ve skupině. Skupina žen jela kompaktně až do poloviny závodu. Zhruba na 17. kilometru se odtrhla skupina asi dvanácti bruslařek, která se pohromadě držela ještě do posledního kola. V tom se pak přední skupina opět nadělila. Po poslední zatáčce do cílové rovinky se čelo čítající v tu chvíli již jen 6 závodnic začalo trhat a vše rozhodl až závěrečný strhující finiš, ve kterém díky pozici v telemarku zvítězila počtvrté v řadě Katharina Rumpus před aktuální vedoucí ženou WIC Aurou Herrera Quintana z Columbie a na třetím místě finišující Italkou Carlottou Camarin.

.

Katharina Rumpus po závodě:

“ Jsem moc ráda, že se mi podařilo tady v Ostravě zvítězit počtvrté v řadě. I když se nejelo příliš vysokou rychlostí, naše vedoucí skupina dobře spolupracovala a já jsem si pro závěrečný finiš připravovala co nejvýhodnější pozici. Byl to i velmi dobrý trénink, před maratonem na MS v Barceloně, který se jede přesně za měsíc.”

.

Ceny vítězům na závěr dne pomáhali předávat náměstkyně primátora statutárního města Ostravy pro oblast školství a sportu paní Andrea Hoffmannová a místostarosta městského obvodu Ostrava Poruba Jan Dekický, asistoval jim i předseda Českého svazu kolečkového bruslení pan Martin Máčel. Velký dík patří Statutárnímu městu Ostrava za finannční podporu a MO Ostrava – Poruba za rozsáhlou technickou a organizační spolupráci.

.

Po závodu v Ostravě zamíří seriál světového poháru v závěru července do čínského Harbinu a finále čeká závodníky koncem září v Berlíně.

.

Muži  

1. Felix Rijhnen (GER)                            0:50:42,37                                

2. Patxi Peola (ESP)                                 0:52:37,67                                

3. Alexander Bastidas (VEN)                   0:52:38,97 

.                                                 

Ženy

1. Katharina Rumpus (GER)                     1:02:55,45                              

2. Herrera Quintana (COL)                       1:02:55,56                                

3. Carlota Camarin (ITA                           1:02:55,75